Svet suchých kostí.

Neviem, či poznáš tú pasáž z Biblie, v ktorej Boh povzbudzoval proroka Ezechiela, aby prorokoval suchým kostiam… aby im prorokoval život. “Nebiblickým jazykom” povedané, aby prehováral nádej do budúcnosti tých, ktorí sú už len suchými kosťami.

anatomy-bali-balinese-1096925.jpgPoznáš to?! Alebo lepšie je asi opýtať sa – stretáš sa často s takými suchými kosťami a hovoríš im o živote – o budúcnosti a nádeji? 

Tento obrázok som síce nefotila, ale niekedy mám pocit, že nemám ďaleko od toho, aby som nafotila niečo podobné. Náš svet je dnes plný suchých kostí. A je naozaj málo ľudí, ktorí by boli rozhodnutí venovať časť kostiam. Sú bez života, bez budúcnosti, nemajú žiadne ciele, nevedia kam sa pohnúť…

Občas mám pocit, že kráčam po cintoríne, kde všetci očakávajú s malinkatou nádejou, že budem patriť k tým, ktorí im povedia, že tá malinkatá nádej je ozajstná. 

Ale poviem Ti pravdu – som jednou z nich. Patrím k suchým kostiam. Možno som niekedy patrila k tým prorokom, ktorí mali zvestovať niečo tým, ktorí o Bohu nepočuli. Alebo potrebovali počuť viac…

Ani neviem, ako sa to udeje – že sa ocitneš na mieste, kde si sa nikdy ocitnúť nechcel. Z piedestálu slávy, kde Ťa všetci počúvali sa zrazu ocitneš na dne tohto svetského cintorína, kde nik nechce počuť o Tvojich dávnych zážitkoch…

Ľudia idú rýchlo s časom. Ich zaujíma, čo sa deje teraz a tu, nie čo sa dialo kedysi niekde… v tomto je tento svet tak veľmi odlišný od toho Božieho. Boh očakáva, že budeme stáť a stavať na Jeho prisľúbeniach. Svet pokiaľ nevidí žiadnu zmenu, tak Ťa len ukladá do priečinku “nepoužiteľnosti”. Vlastne, keby to bolo len o svete. Takto fungujeme aj my kresťania.

Namiesto svätosti sa usilujeme o svetosť.

Svetosť je všade okolo nás, príťažlivá, dosiahnuteľná, hmatateľná, zatiaľ čo svätosť je priam nadprirodzená.

IMG_2455.jpg

Mať disociatívnu poruchu a snažiť sa o svätosť je občas akoby viesť vojnu vo svojom vlastnom vnútri, kde bojuješ Ty proti sebe samému… niektoré časti sa stavajú na Tvoju stranu, iné zase na stranu ostastných. Ani si nevieš predstaviť ako veľmi sa vieš stratiť “keď zrazu v sebe máš desať odlišných osôb”… myslím, že som sa veĺmi strácala už aj predtým ako som vôbec tušila, že to raz bude takto. Charlie ma vie niekedy z toho celého nejak zachrániť… ale uvedomujem si to, že je to len pes a tento boj je tak trochu ľudsko-nadľudský. 10AD7278-17A3-40EB-A1B7-B015AB0D590C.jpg

Chcem Ti povedať ale drahý priateľ, aby si viac nemlčal. Tento svet je plný suchých kostí a oni potrebujú počuť o nádeji pre ich život. Potrebujú poznať budúcnosť, ktorá nie je tak veľmi zničujúca ako si oni predstavujú.

Chcem Ti povedať, že som jednou z nich a že Ťa potrebujem. Disociatívna porucha osobnosti nie je mojou výhorkou. Skôr by som povedala, že je niekedy mojím prekliatím. Alebo mojím spoločníkom očistcom už tu na zemi… ale tým chcem len povedať, že nie som jediná, ktorá Ťa potrebuje. Ktorá potrebujem počuť o Bohu, ktorý miluje bez podmienok, ktorí nehľadí na naše pády a neúspechy, ktorý miluje stále rovnako.

Ako často hovoríš o tomto Bohu? Ako často o tomto Bohu hovoríš suchým kostiam? To nie je výčitka. Ja sa priznávam, že niekedy som v čase svojej vlastnej pýchy o suché kosti ani len nezakopla, hoci ma potrebovali najviac.

Teraz si “Žnem, čo som si siala…” ale samozrejme, nežnem len zlé veci. Poznám človeka, ktorý je ochotný dennodenne hovoriť o tom, že Boh napriek všetkému na mňa nezabudol a bojuje po mojej strane. Je to zvláštne, pretože verí mojej poruche, pozná po mene veľa z mojich osobností – a napriek tomu nestráca nádej v to, že nemožné je naďalej možné. 

Chcem Ti povedať, že verím, že aj Ty môžeš byť takýmto človekom. Ktorý sa skláňa k suchým kostiam. K niekomu, kto je úplne nadne. K niekomu, kto páchne hriechom, či smrťou a o ničom inom nehovorí, iba sa v tom točí dookola… ľudia potrebujú ľudí, ktorí sú ochotní vstúpiť hoci aj do ich “začarovaného kruhu” nekončiacich katastróf a počuť, že o nich vedia a že sú ochotní katastrofarčiť s nimi. S rozdielom, že do všetkého pozývajú Boha.Či už o tom vieme alebo nie.

Ja nepoznám spôsob akoby som sa mohla danej osobe poďakovať… a čo je ešte horšie,ako sa ospravedlniť a prosiť o odpustenie za všetko, čo sa dialo..

Ale priznávam sa… potrebujem pomoc od ľudí, aby som vedela, že to Boh so mnou nevzdal… lebo moje “káble” napojenia sa na Neho sú akoby pristrihnuté mojimi pádmi. Možno moja suchosť v Tebe spôsobí ešte väčšiu nechuť voči mne… mne je to naozaj ľúto, kam som “sa až dostala”… ale svieť prosím.

Preto Ťa prosím, buď tu pre suché kosti. Viem, že mnohokrát páchneme ničotou. Že náš život je ovplyvnený nejakou závislosťou na látkových, či nelátkových drogách, že nepoznáme svoju skutočnú identitu a hľadáme ju v dúhových obrázkoch. Ja viem, že sme úplne nesympatickí pre Tvoj svet, alebo že už si žiješ svoj sen a nechceš si ho nechať pokaziť ľuďmi ako som ja… ale ja sa priznávam, že to bez Teba nedám. Že to nedám bez Tvojich modlitieb. Nedám to bez toho, aby si mi pripomínal to, čo sa snažím pripomínať všetkým v každom blogu a to to, že Boh je dobrý a je nad všetkým.

Buď tu pre suché kosti, aj keď nevieš, či prinesieš čo i len malé svetlo do ich života. Lebo ja Ti hovorím, ak máš v sebe Svetlo a si ochotný sa oň deliť ďalej, tak neexistuje Temnota, ktorá by Ti ho kedy pohltila.

Neexistuje možnosť, že by Tvoje prokovanie suchým kostiam nespôsobilo nárast nádeje v ich srdci.

Idem si po strašne dlhom čase trochu pocestovať s mojim verným Charliem po prvýkrát… ale napriek tomu, že týždeň nebudem na Slovensku – tak sa nenechaj odradiť a hovor o Božej všemohúcnosti naďalej.IMG_2456.jpg

A ak môžeš, tak sa prosím modli aj za to, aby som konečne dostala invalidný dôchodok… v auguste končím s PN, ktorá mi už teraz nestačí… ale poviem Ti – ten invalidný chcem len brať ako nádej do toho, že môžem znovu pracovať a postupne sa zaradiť do života “normálnych ľudí”….

Ale to bolo trochu mimo misu… prosím nezabúdaj na to, že si Nositeľom Svetla a môžeš spôsobiž zrodenie Nádeje, tam kde už pôda úplne zoschla…

Ak sa chceš stať podporovateľom tohto blogu (alebo mňa), tak môžeš tak urobiť na mojom čísle účtu:

SK1902000000001948107253 (VÚB)

SK7611000000008015146578 (Raiff)

S láskou a vďakou, Ivonka.