Vďaka Dave.

34509886_2125199847717753_8030614487239229440_nV prvom rade chcem povedať klobúk dole Dave!  Je to chlapec, na ktorého som len tak “naďabila” na youtube. Stačí kliknúť na jeho meno v tomto blogu a budete vedieť viac o disociatívnej poruche identity.  Alebo ho nájdete na FB ako funpage Hidden Disminds.

Je síce o šesť rokov mladší ako ja – ale je o dosť odvážnejší, lebo je vloger = čiže robí videá, zatiaľ čo ja som bloger = píšem blogy. Ale ktovie,… možno raz niečo natočím zo svojho sveta.

Disociatívna porucha identity je veľmi veľkým tajomstvom nielen pre svet, ale aj pre samotného človeka, ktorý ju má. Mám 500 str. knihu v angličtine, ktorú nazývam “Príručka mladých svišťov” a snažím sa ju nosiť so sebou, aby som si v čase krízy vedela nájsť, čo mám robiť. Akurát, že v čase krízy nie vždy viem po anglicky.

Dave – hoci sa nepoznáme, dnes si ma veľmi povzbudil! Lebo hovoríš o veciach, o ktorých ľudia radšej mlčia – o svojom vnútornom svete. Máš “iba” 6 osobností – ja ich mám iba “14” 🙂 ale aj tak si  pre mňa hrdina, lebo otváraš ťažké témy pred svetom.

Ja som Ivona a v mojom vnútornom svete sa nachádza 13/14 rozličných svetov, osobností,… dnes som pochopila, prečo napriek tomu, že sa v noci vyspím, tak niekedy zaspím o 11:00 na dve-tri hodinky – lebo mám v sebe detské časti 5 ročnú a ešte aj menej… a deti predsa poobede spávajú. Asi preto teda spím.  Myslím si.

Ďalšia vec, ktorú som v sebe objavila je, že mám v sebe aj mužské časti/altery. Čo vie byť niekedy zábavné a niekedy veľmi zložité. Nie som natoľko odvážna ako Dave, aby som tu písala o menách alterov, ktorí vo mne žijú. Ani nie som natoľko odvážna, aby som prezradila, koľkí z nás sú prítomní pri písaní tohto blogu.

Je to sakra zložité. Naozaj. Celý Tvoj svet sa obráti hore-nohami. Je to akoby si musel vytvoriť bezpečné miesto pre deti – odviesť ich do škôlky, alebo kúpiť im hračky, či sladkosti. Nie všetky časti sú veriace. Hoci ja, 28ročná som mala v pláne byť zasvätenou pannou v Katolíckej cirkvi. Už som mala aj podanú prihlášku a prešla som pohovorom. A zrazu BUM. A všetko je inak. Ako tomu rozumieť?!

Zrazu si ako ryba hodená z oceánu do potoka a v potoku prechádzaš z jedného prameňa k druhému a snažiš sa objaviť, kým naozaj si a nájsť cestu domov – priamo do oceánu, tam kde som bola predtým. Teraz je to všetko oddelené.

Ľudia tomu nerozumejú a ja rozumiem tomu, že nerozumejú – lebo nerozumiem ani ja. Zrazu som schopná behať – keby sa spýtate spolužiačok z gympla, tak som nikdy nezabehla ani 1000m do konca. Nevyšplhala som sa na tyči, ani na lane. Ani som nikdy nepreskočila cez kozu. Všetky predmety mi nešli – okrem písania slohov. A ak mi išli, tak zrejme sa snažil zachrániť situáciu niekto iný vo mne.

Nie, nie som nebezpečná ako sa to prejavuje vo filme Split. Podľa mňa je trošku dosť americký – moje telo sa nepremení na Hulka. Hoci mám pocit, že v sebe Hulka mám. Keď som počula, že by sused zastrelil Ponga len pre jeho štekanie, tak mi srdce tĺklo najmenej 120… zlosťou a hnevom. Lebo ich pes pokúsal Ruty a je stále nažive. Keď ide o nespravodlivosť, alebo sa niekto dotkne slovne, citovo alebo skutkovo mojich najbližších, tak sa vo mne objavuje neuveriteľný hnev. Asi za to môže nejaký mužský alter. Alebo ktovie. Jednoducho nespravodlivosť neviem ustáť. A hlavne, keď niekto ubližuje deťom – a v tomto prípade môže ísť aj o môj vnútorný svet a deti vo mne.

Viem, že je to ťažko pochopiteľné – že ešte stále nemám ten invalidný 🙂 ale čakám na predvolanie. Dnes sa niekto zo mňa “rozhodol”, že napíše sms o prosbu o 10€. Teraz chcem, aby ste rozumeli – moja bývalá práca mi stále dopláca nájom. Ale existuje ešte úver, moje telefónne účty, lieky, ktoré ma stoja cez 20€ každý druhý týždeň, cestovanie do Trenčína – dobre veď sú to len 2€ do týždňa, niekedy 4€, keď máme aj pokračujúcu skupinu.

Myslím, že mi väčšina mojich priateľov aj tak nevie porozumieť – preto som vďačná za Teba Dave. Lebo to hovoríš tak priamo. A tak to tak priamo poviem aj ja – ak si si neni úplne istý, že v danej chvíli hovoríš/telefonuješ/píšeš s Ivonkou, ktorá má momentálne 28 rokov – tak ju nepresviedčaj o veciach, ktoré podľa Teba na ňu zafungujú… ak sú prítomné neveriace časti, tak Ťa jednoducho pošlú do prdele. Je mi to ľúto – a na spovede chodím, ale naozaj sa to môže stať a stalo sa.

Ak mi niekto napíše na prosbu o 10€, že sa rozhodol odpovedať, že nepošle, lebo neviem hospodáriť s peniazmi, tak si out človeče. Odpusť, ale deti nevedia hospodáriť s peniazmi – máš pravdu, ani teenageri, a ja sa snažím – písať pravdu o tom, kým som.

Prechádzam si občas riadnymi konfliktami, ktoré ma stoja stratu priateľstiev. Alebo vernosti, či dôvery. Ale musíš pochopiť, že nekomunikuješ iba so mnou. Jedna z najkrajších reakcií na jeden z mojich blogov bola od jednej lekárky K., ktorá mi napísala, že ak niekedy budem potrebovať ošetriť rany, tak sa môžem staviť, že je na materskej doma. Neviem, či tomu rozumieš. Ale niekto prijal skutočnosť, že vo mne existuje niekto, kto si občas ublíži/mne ublíži… alebo ma potrestá. Napríklad za to, že mi niekto vyčíta, že som pyšná, alebo manipulačná… ak si to myslíš aj Ty, tak ma jednoducho nečítaj, nepodporuj. Veď na čo. Ak mi chceš hovoriť krutý druh pravdy – najskôr si zisti, či som okej a či som prítomná ja. Pozrite si film Sybil alebo Split – ale Split je naozaj trochu viac o tom, že táto porucha je nebezpečná – ale kto ma pozná tak vie, že nebezpečná nie som.

Chodím na sv. omše, kde je málo ľudí. Alebo na modlitby, kde sa kňaz modlí za mňa a je so mnou sám, alebo s osobou, ktorej dôverujem. Ja som nehodila Boha za hlavu – je plnou súčasťou mňa, len tak ako som písala často v blogoch, aby ste mu ľudia dali šancu, tak občas musím sama seba presviedčať o tom, že si šancu zaslúži. Že On je ten, ktorý to dá celé dokopy. Naozaj tomu verím, ja sa viery nevzdávam. Ale prosím nikdy, naozaj nikdy neútočte na mojich terapeutov. Alebo nemajte so mnou témy lieky vs. viera. Alebo terapeuti vs. Boh. Nemá to zmysel. Nebudem schopná dôverovať tak ako som zvykla. Ja 28ročná áno. Ale niekto iný vo mne sa jednoducho rozhodne ignorovať maily, sms, či telefonáty… lebo sme to v tejto téme prepískli.

Tak naďalej prosím modlite sa za mňa, ak chcete podporujte tento blog: SK1902000000001948107253 – ak si myslíte, že toho nie som hodná, tak jednoducho nepíšte.

Posledná vec, ktorú sa posnažím rozbehnúť spolu so svojou spolužiačkou z gympla je spôsob ako podporiť jej talent a vlastne aj môj. Ona maľuje, ja píšem. Takže sme sa spolu rozhodli vyrobiť tričká na podporu tohto blogu. Jednoduché žlté tričko, na ktorom zo zadu bude napísané “iwonblog” – zatiaľ sme to spočítali tak, že cena trička, ktoré kupi by bolo 3€ + 5€ za jej prácu + 3€ na tento blog, čo je spolu 11€. Čiže min. cena trička bude 11€. Kým Katka niečo vytvorí, namaľuje, tak chvíľu si počkajte – je predsa na materskej so štyrmi deťmi 🙂 ale keby si chcete pozrieť jej tvorbu, tak môžete tu.

Zatiaľ sa lúčim a ďakujem všetkým, aj Tebe Dave. Aj Bohu, že Vás mám a že pri mne stále verne stojí, hoci tak veľmi padám… ale z tých padnutých väčšinou povstali najväčší hrdinovia a verím, že aj môj príbeh bude mať raz šťastný koniec.

 

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.