Som normálna.

Denný psychiatrický stacionár v Trenčíne sa mi stal rodinou. Keď som tam mala nastúpiť, cítila som sa akoby ma odsúdili na do životie a nebolo inej cesty… a pritom to bol len obyčajný návrh terapeutky. A ja som si o sebe začala myslieť, že som blázon. Lebo vždy keď som čakala na terapiu a prechádzali okolo mňa ľudia – prišli mi strašne čudní. Predsudky priatelia.

Tak sa to nazýva.

Dnes ich už nemám – aspoň nie v takej miere. Ale vidím ľudí okolo seba ako s

IMG_6820.jpg

i myslia “svoje”.

Dnes sa radím k normálnym ľuďom. Mám 5 ročného frajera Dávida, ktorý je mimochododm môj synovec a zároveň aj krstný syn. Ale to nie je pre neho prekážkou. A keď naňho pozerám, tak si hovorím, že vlastne ani pre mňa. Lebo má svoj štýl. Naposledy, keď som prišla k nim, tak ma celý vyradostnený čakal, že ideme spolu spinkať – on totižo ešte spáva cez obed. A ja vlastne tiež. Tak som sa potešila, že sme sa vyhli všetkým a všetkému a šli do spálne jeho rodičov. A po chvíli prišla otázka: “Idem Ti urobiť kávičku?” A ja mu na to, že nie Dado,  potom by som predsa nezaspala. A on automaticky odpovedal: “Tak Ti spravím čaj.” a rozbehol sa do kuchyne. Počula som ako behá z kuchyne do kúpeľne a zase do kuchyne až nakoniec prišiel asi s menej ako dvojdecovou šálkou – najdôležitejšie na tom všetkom bola Elza, lebo veď aj ja som pre neho princeznička. Podal mi ju s hrdosťou a pozrela som dnu a vody nebolo ani dopoly a plával tam sáčok čaju. Voda bola ľadová. Tak mi vysvetloval, že musím s tým sáčkom krútiť, aby voda zmenila farbu. Tak som krútila. Potom chcel, aby som to vypila. Tak som to vypila. Išiel to ešte zaniesť do kuchyne a vrátil sa s tým, že ma ide uspať. Tak som sa ho spýtala, či to nemá byť naopak. A on bleskovo odpovedal: “Má, ale nikomu to nehovor.” Tak som zaspala a zobudila som sa na to, že miesto Dávida tam mám Charlieho a Ponga.

Keď som prišla na druhý deň ráno za ním a vypýtala som si čaj, tak sa ma spýtal, či ho budem s tým teraz otravovať každý deň. Tak už asi nebudem.

IMG_6797.jpg

Dnes sa radím k normálnym ľuďom, lebo mám psa – Charlieho. Vyrástol ani neviem kedy. Je veľmi sympatický, takmer každému. Hlavne jemu prídu sympatickí ľudia, ktorí sedia na terase pizzerie Vega alebo inej terase, kde sa práve varí a sadne si k nim akoby boli starý známy a pozerá na nich svojimi psými  očami. A väčšina ľudí sa na to chytí – len potom je pre mňa nemožné pre mňa chytiť Charlieho.

Dnes sa radím k normálnym ľuďom, lebo keď mi dookola kamoši v stacionári hovoria o tom, že je tam strašné teplo, tak jednoducho nájdem darcu šiestich ventilátorov, aby tie terapie vyzerali normálne a tí normálni ľudia sa tam cítili normálnejšie. Darca je až z Ameriky. Ale keby bol aj zo Somálska, tak by radosť ostávala rovnaká.

Tento týždeň mi dal veľa, čo sa týka hraníc. Učím sa hovoriť “nie” a stáť si za ním. Nie je to vždy jednoduché povedať ľuďom, ktorých si vážiš, ceníš, či ľúbiš povedať nie – ale jednoducho – predstav si, že máš v sebe 13 iných ľudí, že máš disociatívnu poruchu identity. A nie každý súhlasí s tým istým. Musím stále brať ohľad na druhých, alebo na tých 13 či viac v sebe? Až tento týždeň som pochopila, že niekedy lepšie brať ohľad na seba a svoje vnútro. Lebo inak v Tebe ostanú nevysvetliteľné pocity, myšlienky, počuješ hlasy alebo začneš konať tak, že Teba úplne vypne a si niekým – ale predsa si to stále Ty, len Tvoj obranný mechanizmus Ťa vypol a zapol niekoho iného. A predsa som stále normálna.

Som normálna… disociatívna porucha identity – mať 13 osôb je len taká bokovka – lebo veď ešte stále nemám invalidný dôchodok.

A som normálna – lebo mi došlo, že mi dochádzajú financie a tak moje známe auto Speedy Prdko alias Opel Meriva 1.6 sa dáva do predaja. Vieš, prvýkrát, čo som sa rozhodla doňho nasadnúť a šoferóvať ho bol deň, keď bol tato v hospici a chcela som ísť za ňou. Mala som 24 a od kedy som si spravila v 17 vodičák som za autom sedela iba párkrát. Ale jednoducho strach ma prinútil tak trochu k tomu, aby som išla.

Mimochodom má nové zimné pneumatiky Barum a aj pneumatiky na leto. Momentálne je u mechanika, ktorý ho dáva do poriadku po technickej stránke, potom ho ešte poriadne vyčistíme v nejakej umyvárke a cena sa bude pohybovať okolo 2200€ – nakoľko nie som autičkár a autá si vyberám podľa vzhľadu a farby – tak viem Vám k nemu povedať teraz to, že je červené a že ani za svet neviem nájsť jeho fotku… asi som si ho ani nefotila. Ozvite sa v prípade záujmu.. porozprávame sa aj o cene, aj všetkom – ako to veľkí ľudia robia. Ale momentálne fakt neviem.

Za to Cactus ma láka… i keď niektorí ľudia hovoria, že nie som normálna, keď chcem francúzske auto. Ale som normálna mimochodom. Páči sa mi kaktus. Ani neviem prečo. Rastie na púšti, napriek tomu kvitne a aj keď pichá, tak má svoju krásu.

A tak sa nádejam, že raz keď zintegrujem svoje Ja z 13 do menšieho čísla alebo jednotného čísla, tak kaktus nebudem nosiť na tričku, ale ho šoférovať.

Veď snívať je predsa normálne. A preto v stacionári budú viať nové – z ventilátorov… ale dôležité, že tam zaveje nový Duch.

image1.jpeg

 

3 thoughts on “Som normálna.

  1. Múzou zbožňovaná (pobozkaná / kopnutá / ovalená / …) kaktuslady alebo čo by normálny ľudia robili bez nenormálnych denných zážitkov… no nudili by si, NUDILI a ako hovorí jedna múdra žena ,,Nuda je smŕŕŕ´ť” !!! 😀 Dobré to je, dobré :*

    Liked by 1 person

  2. Múzou zbožňovaná (pobozkaná / kopnutá / ovalená / …) kaktuslady alebo čo by normálni ľudia robili bez nenormálnych denných zážitkov… no nudili by si, NUDILI a ako hovorí jedna múdra žena ,,Nuda je smŕŕŕ´ť” !!! 😀 Dobré to je, dobré :*

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.