Pár myšlienok.

Prvá nastala, keď som s kamoškou – ľudí, s ktorými som sa stretla v psychiatrickom stacionari nazývam “kolegovia z ústavu” -, s kolegyňou z ústavu pozrieť deti mojej sestry. Cestou nás obišli asi dve-tri autá a nikto nezastavil pánovi, ktorý bol prevrátený z vozíka bez nôh. Jednu mal amputovanú pri členku a druhú nad kolenom. Áno, razilo z neho dosť. Ale pri páde si narazil hlavu a ruku… kolegyňa z ústavu zastavila a spolu sme ho dali naspäť na vozík snažiac sa zistiť odkiaľ je.

IMG_6445.jpg

Kto neviete po anglicky píše sa tam – iba preto, že máš/robíš zlyhania, tak to neznámená, že zlyhaním si. A tak zlyhávaj, jemne, milostivo, odvážne.

A preto nám nerobilo problém zastaviť a opitého človeka dať naspäť na vozík. Lebo poznáme zlyhania druhých a svoje vlastné. To, čo mi dal denný psychiatrický stacionár v Trenčíne je úplne nový pohľad na tých druhých. Nie sú zlyhaním. Ani ja. A dokonca ani Ty.

Tento pán potreboval pomoc a ľudia ho obchádzali.

Ja keď potrebujem pomoc – tak si o ňu požiadam. Možno niekedy v hanbe, niekedy odvážne, niekedy len tak. To je dôvod – prečo na koniec každého blogu dávam – ak mi chceš pomôcť, alebo pomoc potrebuješ: yvonka.r@gmail.com

Preto, keď ide o peniaze napíšem priamo: SK1902000000001948107253

Myslela som si, že je to pochopiteľné. Ale vysvetlím Vám to. Som schopná postarať sa o seba samú. Mám dve ruky a dve nohy. Keby chcem, tak si navarím, idem si zabehať, posilovať, prať vešiať prádlo, vyfarbovať, doučovať angličtinu, či prekladať texty… alebo iba tak byť.

IMG_6448.JPG

A preto na krku nosím takýto “vojenský prívesok” – lebo patrím k tým odvážnym, ktorí sú ochotní priznať si, že zlyhávajú, že sa stratili, alebo opili do bezvedomia. Je tam číslo na moju sestru a brata. Ale to číslo je tam… nie v mojom blogu. Prečo?! Lebo do tohto blogu dávam svoj mail pre prípad, že by si mal hociakú otázku – napíš. Mám 28, slovenčinu ovládam super a v Auguste navštívim vďaka jednému kamošovi kňazovi Chorvátsko – svoju 28 krajinu.

Prosím nevolajte mojím súrodencom prečo mi nepomáhajú… volajte šoférom aút, ktorí obídu človeka bez nôh prekoteného z invalidného vozíka.

No a čo… tak je závislý na alkohole. A je potetovaný – možno sedel. Neviem, kto to bol. Rany sme mu ošetrili. Ale kto dnes nie je potetovaný? A vlastne, kto dnes nie je závislý? Už len to, že čítaš tento blog znamená, že si závislý možno na blogoch, internete, facebooku… každý jeden fajčiar je závislý – ale nikdy by som ho nevihodila z domu s tým, že je narkoman… stačilo mi, keď ma jedna pani nazvala feťáčkou kvôli jazvám, ktoré mám. A ktoré som si nespôsobila, lebo som chcela. Teda, možno niekto vo mne chcel, alebo chce…

Ale toto je svet človeka s disociatívnou poruchou osobnosti – my vieme fungovať osamote. Základom je naučiť sa prijať všetko, všetkých, čo vo mne sú. Vieš aké je to? Presne také, ako keď Ty sa nevieš zastaviť a pomôcť človeku, ktorý padol na zem… lebo je isto opitý.

Ani neviem kedy to bolo – ale stalo sa tak aj v Novej Dubnici, že jeden pán zrazu padol a ľudia ho obchádzali, lebo je “isto” opitý. Ja som so sestrou zastavila, prišli sme k nemu a zavolali mu záchranku. Mal porážku a neskôr som sa dozvedela, že sme “zachránili” život tatovi našej kamošky. Je toto v pohode?

No mňa to serie. Prosím – na miesto toho, aby si riešil môj život – rieš to, či vieš prijať svoje vlastné deti, svojich susedov, priateľov, nepriateľov, okoloidúcich… a pochopíš môj svet.

A keď sme pri tej vojenskej známke – týmto pozdravujem “mamu s dcérou”, ktoré venčili dvoch malých bielych predpokladám westíkov a neustále po mne kričali, nech si to psisko chytím… Charlie mi ušiel – priznávam, moja chyba. Má šesť mesiacov a mal srandu z toho celého. A tety kričali ešte viac. A ja som ich poprosila, aby nekričali a ukázala tú známku… a čo spravili? Začali si robiť srandu.

Viete v čom bol problém?! V tom, že ich psy by boli schopné pokúsiť toho môjho “a toto predsa nemôžu dopustiť”… ja som sa narodila a už ani neviem od kedy, ale môj najväčší sen bolo mať psa. Ja som psíčkar úplne celým srdcom. Ale odkaz pre tetušky: ak je Váš pes natoľko odvážny, že dokáže pokúsať niekoho iného psa, nie to ešte nejaké dieťa – tak ho dajte uspať. Bude to tak lepšie. Psy, ktoré hryzú ľudí a nie sú k tomu vycvičené – ako tie, čo chránia nejaké územie, alebo policajné, by nemali chodiť bez náhubku… nech je to čoby aj čivava… raz Vám môže pokúsať dieťa Vaše, či cudzie… čo spravíte? Ja som za uspanie, nech to znie akokoľvek kruto… aký pán, taký pes… moje psisko má meno – volá sa Charlie, je to rodený pecival, či ako to nazvať, ale zároveň aj hravý – lebo sú vo mne aj detské časti..

IMG_6436.jpg

Tu nejde o veľkosť psa ako veľkosť srdca jeho pána… nech si každý myslí, čo chce. Kenny je nemecká doga, má o jeden mesiac viac ako Charlie – a vieš čo, bude ešte väčší… ale nekúše ľudí, ani psov.

Tak sa prosím zamysli nad svojim i mojim svetom.

Neobviňujte mojich súrodencov, že mi nedávajú dostatočnú pozornosť – niekedy až moc veľkú – môj brat niekedy čaká aj dva dni, kým mu odpíšem… prečo? Lebo buď zabudnem, alebo zaspím, alebo sa mi zrovna nedá, či nechce… a nerobí z toho vedu.

Tak prosím nerobte vedu z toho, či prežijem do ďalšieho dňa – samozrejme, že prežijem. Stačí mi k tomu rozhodnúť sa žiť, hoci aj v zlyhaniach… či s nimi.

Toľko z mojej strany pre dnešný večer… ďakujem Vám všetkým za Vašu finančnú podporu – okrem psov tu mená nikoho dávať nechcem ani nebudem. Lebo verím, že to nerobíte pre dobré meno, ale pre mňa. Ale všetky splátky, účty, všetko – dokonca aj plná chladnička na tento mesiac je aj vďaka Vám.

Tak napíšem to ešte raz – keby potrebuješ pomoc, alebo mi chceš pomôcť – napíš to priamo mne: yvonka.r@gmail.com 🙂 nemusíš na mňa cez mojich súrodencov. Už som dosť veľká na to, aby som Ti vedela povedať, či si šnúrky viem alebo neviem zaviazať potom ako mi ich Charlie rozviaže… dokážem.

Všímaj si aj tých prevratených závislých – lebo nikdy nevieš, kedy ním budeš aj Ty. Ani ja som nečakala, že niečo takéto raz budem písať… a je to tu.

Majte pekný večer 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.