Lewis.

Vieš čo?! Poviem Ti to na rovinu… mňa mrzí, že všetky tie “poruchy”, “diagnózy”, či iné druhy nálepiek, ktoré sa nám dostali sa nám akosi postupne vrývajú do srdca.

A myslím, že sa má diať pravý opak.

C. S. Lewis povedal, že sú oveľa, oveľa lepšie veci pred nami ako tie, ktoré zanecháme. Myslíš, že je to možné?

Počuj – zober si trebárs tú disociatívnu poruchu osobnosti. Vieš vôbec prečo alebo ako vznikla?! Ako obranný mechanizmus. A obranný mechanizmus mi so slovom “porucha” jednoducho nejde dokopy.

Práve som dovenčila Charlieho a uvedomila si, že hoci po tme chodí vzpriamene – ako nejaký hrdina… v skutočnosti stačí šuchnutie lístia a ide pos… no vážne. Prečo teda chodí vzpriamene? Lebo túži vyzerať ako hrdina, túži byť jedným z Avengerov….

(Na foto nie je môj Charlie.)

Jednoducho, asi kvôli mne, predstiera, že strach nemá a že chodiť po tme je cool.

A takto nejak sa Ti to stalo… bolo Ti nejakým spôsobom ublížené – ale niečo v Tebe sa Ťa rozhodlo byť hrdinom, aby si necítil bolesť, či smútok… či čokoľvek.

Disociativna porucha sa kedysi volala mnohopočetná – lebo Ti bolo ublížené viac ako jeden krát… a tak počet Tvojich hrdinov narastal. Jednoducho sa to dialo, aby si prežil. A ja Ti gratulujem – chvíľami aj sebe – prežil si to a si stále tu!

Preto je úplne možné, že si vyštudoval – ako ja, veď som MaGoR. Viem plynule anglicky, tlmočiť akoby to nič jednoduchšie neexistovalo, mám precestovanych 27 krajín – a to mám len 28 rokov.

A zrazu to prišlo, niečo porušilo Tvoj celé roky pevne budovaný múr a Ty objavuješ, že ich/Teba je zrazu akosi viac.

A zrazu, možno úplne prvýkrát sa stretáš zoči-voči sebe samému. Svojej minulosti, o ktorej sa Ti možno niekedy zdalo, snívalo… ale zrazu je tu a Ty vieš, že je Tvoja.

Môže sa diať, že nakupuješ bez toho, aby si vôbec niečo potreboval – alebo ako ja – z obchodu plného jedla vyjdem so sáčkom jahodových pelendrekov…

Disociacia sa môže stať komukoľvek – aj to, že zabudneš na výjazd na diaľnici sa ňou dá nazvať – lebo zrazu si uvedomíš, že nevieš kde si.

Bludisko, do ktorého si nastúpil a zrazu máš pocit, že neexistuje cesta von.

Ja Ťa chcem len povzbudiť – nie si stratený… ako sa hovorí, nie všetci, čo blúdia, sú stratení. Nie si.

Jednoducho existuje cesta von – nie som terapeut, nemám vzdelanie na tieto veci, iba vlastne bludisko. V ktorom sa niekedy cítim ako dieťa, perverzák, humorista, ochranca,… alebo čokoľvek iné. A to je v poriadku. Veď každý z tých superhrdinov mal inú superschopnosť. Možno niekto v Tebe má superschopnosť utekať, či byť neviditeľným, skrývať sa, či chrániť…

Alebo spať.

(Toto je naozaj môj Charlie.)

Mojim šťastným zážitkom predošlého týždňa bolo, keď jeden chlapec, s ktorým som sa videla prvýkrát v živote povedal, že ma nechápe, že nikto nie je schopný pochopiť, že by to zabralo milióny otázok a času vedieť sa čo i len vcítiť do toho, čo sa mi robí. A mal pravdu. Nie je možné, aby rozumeli ľudia všetkému, čo sa deje… keď sme s kamoškou kráčali z Porta do Santiaga kúpili sme si rovnaké tenisky. Ona v nich kráčala takmer bez problémov… mne sa spravili krvavé otlaky hneď na druhy deň…

Nie, nikto nevie, aké je to kráčať v topánkach toho druhého… nikto nevie, čo naozaj sa odohráva v Tvojom srdci, či hlave. Iba Ty sám.

Ak si v depresiách, zufalstvach… či nevieš zastaviť svoje myšlienky – nájdi odborníka, psychoterapeuta, psychológa, či psychiatra – aby Ti ukázal iný pohľad na to, kým naozaj si.

Ja s tou svojou chodím – teda, chodím k nej už štyri roky a ešte stále sa je o com rozprávať a na čom pracovať. Vážim si jej láskavosť a trpezlivosť, ak Boh posiela anjelov v podobe ľudí – tak ona je jedným z nich pre jej pacientov.

Nenájdeš si tým priateľa do kina, či na kávu… ale vzťah, v ktorom budeš dôverovať, že tá osoba sa snaží, naozaj veľmi – prísť na to, aké topánky Ti otlaky nespôsobia krvácanie srdca…

Neviem Ti poradiť, kto bude najlepší pre Teba… ani Ti nepoviem, kto je ten môj. Lebo ide o Teba a o to, či si dovolíš, aby Ti niekto pomohol, keď nevieš ako ďalej.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.