Keď sa všetko poserie

Neviem, či si sa už niekedy zobudil a mal si pocit, že Tvoj život páchne iba samými sračkami…

Mne sa to stalo, jedného rana som sa zobudila a cítila som smrad. Všade… len som nevedela, čo sa deje.

Samozrejme – Charlie.

Pozeral na mňa, že o ničom nevie… alebo že presne vie… a tak som hľadala zdroj toho smradu. Až som ho našla – bola ho cela kúpeľňa… celá kúpeľňa bola plná jeho sračky.

Veľmi sa hanbil/bál, čo sa bude diať. Tak som zobrala toaleťák, potom mokré utierky a potom som to tam umyla… a ospravedlnila som sa mu, že som prespala čas – kedy ho zrejme veľmi bolelo bruško a možno sa ma aj snažil zobudiť – ale moje lieky mu v tom zabránili.

Čo iné by si spravil?

Každý reagujeme inak… mne ako prvé prišlo na um to, že som nebola schopná byť s ním.

A takto sa to deje – mne, či Tebe, komukoľvek na svete. Máme potrebu byť pri niekom, keď sa náš život ocitol v sračkách – a oni si to možno ani nedokážu/nemôžu uvedomiť (ako ja kvôli liekom).

Neviem prečo som začala blogovať, ale povedala som si, že nie som jediná svojho druhu, ktorá pozná osamelosť, bolesť, opustenie, či stratu.

Mám veľmi rada značkové veci – Vans, Converse, Nike,… ale neznášam, keď ľudia značkujú ľudí… cigáni, psychoši, feťáci, čudáci,…

Vieš, jedného dňa sa môže stať, že budeš jedným z nich – a ja chcem len písať o tom, že to, čo robia zranení zraneným, alebo pyšní pokorným, bohatí chudobným, či akokoľvek to prežívaš Ty. Veď značku Ti niekedy zapíšu rodičia pri Tvojom narodení, či malé deti v škôlke, či neskôr na strednej. Alebo kedykoľvek inokedy a inak. A toto nie je normálne.

To, čo je normálne si Ty, som ja, sme my ako ľudia.

A zrazu sa Ti môže stať, že čakáš v čakárni plnej “psychošov”, ktorých si sa vždy bál… a Ty si tam, lebo nevieš prekusnúť, že Charlie zomrel – aspoň tým to celé začalo.

A začínaš byť jedným z nich a zisťuješ, že za to všetko aj tak môže len niečo nepekné, čo sa stalo a stať sa nemalo.

A pokračuješ a z jedného sedenia sa stane 7 rokov, možno viac, možno skončime v nemocnici, lebo už nevládzeme… a toto je normálne.

Jedného dňa sa Ti môže stať, že sa vráti Charlie (aj keď je to len 4mesačné šteňa)… alebo že si Ťa ako sirotu začnú všímať všetky mamy a otcovia.

Chcem písať blog len preto, aby si vedel, že nie si v tom sám. A asi preto – aby som vedela ja. Lebo s disociativnou poruchou osobnosti je málo ľudí na Slovensku – si myslím. Ale možno nie je. A možno si myslíš, že si jediný s komplexnou traumou, depresiou, hraničnou poruchou osobnosti, či bipolárnou… nie si, ver mi.

Nech to vyzerá akokoľvek, kašli na značkovanie, na nálepky…

Uvedom si, že si tu a práve teraz a uvedom si, že nie si jediný.

Áno, pozerala som Sybil, aj Split (tam to trochu s tou beštiou) prehnali… ale je možné ísť ďalej. Je možné dostať druhu šancu. Ako Charlie, ktorému som ako 21ročná celu noc vyznávala, že bol mojim hrdinom a najlepším priateľom a prosila som ho, aby zomrel, aby som nemusela s ním ráno k veterinárovi a spôsobiť jeho odchod. Ale stalo sa.

Možno život nejde podľa Tvojich predstáv a snov – ale máš možnosť vytvárať si nové. Každý jeden deň.

Aj keby som mala mať kúpeľnu plnú sračiek každý deň, tak by som tuto druhu šancu nepustila.

Ak chceš ozvi sa… nie som terapeut, ani odborník, len rozumiem šialenstvu, ktoré sa odohráva v mysli človeka, ktoré trhá jeho srdce na milióny kúskov.

Ale vieš čo? Stále si tu, máš môj obdiv a skladám pred Tebou klobúk… si veľmi odvážny, že sa neprestávaš snažiť.

Kúp si psa, mačku, rybičky, vtáčikov,… čokoľvek živé – nastav si budík, že sa im máš prehovoriť, dať cikat, alebo ich nakŕmiť.

Začni maľovať, spievať, hrať sa, alebo hrať na niečom, športovať… čítaj knihy alebo píš blogy…

Aj keby to všetko vytrvalo iba na 3 minuty radosti – tak to skús… možno sa z troch minút zajtra stane 5. Možno týždeň… a možno sa to všetko zase doserie. Ale ja verím, že to dokážeš. Že to dokážeme.

Pre dnes stačí, je čas ísť spať….

One thought on “Keď sa všetko poserie

  1. Ďakujem za Tvoj blog. Veľmi mi pomohol. Mam tri deti a stala som sa tyrankou, nie tak úplne ale zacalo to nenapadne. Deti robia krasokorčulovanie, dcera ho dkonca robila na spickovej urovni a nakoniec odtiaľ usla a dnes je v tom syn. My s manzelom uz roky zijeme tym ze je vsetko podla pravidiel rozvrhu a ked sa nedari len a len tlacime na deti. Najhoršie vsak je to ze on manzel vo mne vyvolava pocit, nedostatocnosti, menejcennosti a ja to potom prenasam na deti. On ten tlak zvlada ale ja nie, ja to vraciam detom. Uz sa neviem radovat a stale rozmýšľam, ze je všetko zle. Nevies mi poradit ? Ja uz chcem vseto vzdat. Zuzana

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.