Stále je zima.

IMG_1208.jpgDnes Sofi vysvetlovala Kami ako dostala svoj prvý a vlastne asi aj posledný astmatický záchvat, keď bola ešte “malá”.

“Vieš, babka mala zajace. No a stará mala mladé a ja som k nim vyliezla až na druhé patro.” 

A to je celý príbeh – ako stará mala mladé.

Vlastne potom ešte dodala, že stará už je het a zdôraznila to posunutím rukou pri krku (akoby bola pri podrezaní krku tej starej) a povedala, že sme ju už isto dávno zjedli. Má v tom prehľad.

Často sa ľudia pýtajú na Dávida. Lebo však mal rakovinu a už nemá a či sa dobre má. A poviem Ti, veru má. Je z neho taký lapaj, či ako sa to hovorí.IMG_1287.jpg

Myslím, že najväčšie potešenie nachádza v robení neporiadku všade, kde sa len dá. Vysypať krabice s hračkami, legom, drakmi, dinosaurami. To je proste také jeho. Správať sa jak najväčší chalan na svete a večer zaspať v šatách princeznej Elzy z Ľadového kráľovstva. 

A ešte ma vystavuje situáciam, ktorým by som sa najradšej vyhla. Po jednom seminári, kde som tlmočila som zavolala svoju tamoštu Moničtu k nám, že jej ukážem, kde bývam a moju novú izbu. Keďže ešte nemám dvere, tak je do nej vstup voľný. Aspoň Dávid tomu tak rozumie. A tak sme už vyšli hore po schodoch, odhrnula som deku, ktorú mám zavesenú na mieste dverí a hovorím, aby vošla. A tak aj vošla a nastalo ticho. A bolo mi to čudné, tak som vošla za ňou a všade, kam si sa pozrel boli tampóny. Hej, zabalené, ale vysypané naozaj kade-tade. Keby to nestačilo, tak pár vložiek nalepených na posteli…a tak som ticho stála a fakt som nevedela, čo povedať. Hlavou mi išlo strašne veľa scénarov o tom ako to uhrať na to, že predtým ako som odišla, tak som strašne zúrila a keď zúrim, tak rozhadzujem tampóny všade okolo a že vôbec sa neviem zastaviť…ale tak nakoniec som len povedala: “..to asi Dado.” A veď kto iný.

A miluje kečup! Veď aha:

Tak hej, nastala zmena v jeho živote a teda aj v živote nás všetkých.

“Zmena je život.” povedal raz niekto múdry a v podstate mal pravdu. Lebo život je neustále plný zmien.snow house.jpgDeň sa strieda s nocou. Jeseň so zimou… a tak tu teraz máme zimu, ktorú akoby stále striedala iba zima a potom zase zima… aj Ty máš ten pocit? Dnes ráno ako som pred 6:30 štartovala auto, že už by sa mohlo otepliť a akurát vidím, že sneží, tak si vravím, že to asi ešte potrvá. 

A to si hovorím pri mnohých veciach, mnohých iných veciach – že to ešte asi potrvá. 

Niekedy sa zdá, že zmeny sa dejú všade okolo mňa, ale nie vo mne. Lebo akoby všetko okolo mňa je podmienené nejakými zákonmi a tá zmena jednoducho nastať musí. No my ľudia – čelíme skôr takým telesným zmenám. Napríklad šedivieme, lebo však stres okolo nás, alebo jednoducho starneme. Alebo po Vianociach môj Július nabral na objeme, narástol. Alebo iné veci. A čo potom naše srdcia, naše mysle, naše pocity?! Pod akými zákonami sú oni, že občas sa javiac byť priam nepohnuté?

A zmeny sa nedejú, keď sa zmien obávame. Aspoň si to myslím. Že nám chýba kúsok odvahy do toho, aby bolo veciam inak. Vieš napríklad pustiť sa do niečoho a “behlavo” dôverovať, že Boh tam pôjde s Tebou. Bezhlavo sa hovorí asi preto, že si to nestihneš premyslieť. Jediné, čo stihneš je, že vykročíš. Do neznáma. Do prázdna. Možno nielen bezhlavo, ale občas už aj beznádejne, lebo všetky šance, ktoré si komu dával, tak už sú premrhané a už ostala len tá jediná.

Hej, asi viem, o čom hovoríš, keď vravíš, že to už je jedno. Vieš, keby s Tebou súhlasím, tak vlastne súhlasím s tým, že nech robím čokoľvek, tak aj tak to skončí zle a utrpenie a bolesť nikdy neprejdú a zármutok ten je priam neuhasiteľný a do toho všetkého, čo s toľkým hnevom….a také veci. A s týmto vlastne nemôžem súhlasiť. Lebo by sa to protirečilo s tým mojim základným “zákonom”, ktorý nad svojim životom prehlasujem – “že všetko slúži na dobré tým, ktorí veria…”

A  ja predsa verím. A viem, že Bohu je možné nemožné.

Viem, že Boh prichádza – niekto hovorí, že “o päť minút dvanásť” – a ja k tomu dodám, že niekedy neviem, či myslel poludnie alebo polnoc, lebo tak sa mi to niekedy javí… nie že 5 minútové meškanie, ale priam 12, či 24 hodínové. Ale je verný svojim prisľúbeniam a vždy splní, čo sľúbil. Len to Jeho načasovanie je trosku neporovnateľné s tým našim.

Hej, je zima. Je stále zima. A vôbec to nevyzerá na to, že by sa to chcelo zmeniť. Ale povedzme si pravdu – keby si nevedel, že po zime nasleduje jar, lebo to tak vždy bolo… rozhodol by si sa zvyknúť si na zimu a nejak sa s ňou vžiť? Naučil by si sa, že “veď je zima, treba sa obliecť”, začal by si sa otužovať, mal by si drahé termo-oblečenie, lebo však už navždy…? Alebo by si bojoval o teplo. O niečo, čo možno by si nepoznal…len by si sníval. Že niečo – čo cítiš vo svojom srdci, že musí existovať aj vonku. Vieš, také to teplo, z toho, že si milovaný, že nie si opustený… lebo náš Boh nikdy neodchádza. Alebo jednoducho teplo domova. Sníval by si o tom, že to teplo by bolo aj za múrmi Tvojho domova? Za múrmi Tvojho srdca?

Predstav si, že by sa jedného dňa jednoducho začal topiť sneh a zima by ustávala…čo by si robil? Možno by si mal na začiatku strach, lebo však nikdy sa nič také nedialo… summer house.jpeg

Možno si o tom čítal v nejakých “fantasy” knihách, ale nikdy by si nepovedal, že práve Tvoj dom niečo takéto zažije…že Tvoje srdce jedného dňa začne roztápať tie zľadovatelé hradby okolo.

Hej, je zima. Je stále zima. Ale predstav si to – že zmena Tvojho srdca nastane. Lebo však povedzme si úprimne. O existencii štyroch ročných období sme sa všetci učili v školách. Takže vieme, že po tejto mrznúcej zime bude nasledovať rozkvitajúca sa jar.

Tak Ťa pozývam, aby si dal možnosť sebe samému vykročiť z Tvojej hradby strachu z toho, že čo by bolo keby… lebo ja si myslím, že už Ti je celkom aj zima tam, kde si. Modli sa a prehlasuj nad svojim životom, že “Už dosť bolo zimy, Otec príď so svojim teplom, so svojou jarou, s novým začiatkom, prebuď moju nádej.” 

V prípade, že by Ti to nefungovalo – prijímam reklamácie a budem ich predkladať Bohu Otcovi… dobre?

Jedna z mojich zmien je napríklad aj táto:

http://us13.campaign-archive1.com/?u=248fb1d216a1f1cd991f6e5e8&id=39ec8048bc&e=cbad324059 🙂 niekedy o tom napíšem viac.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.