Ukrytá krása.

Dávidko prežíval veľmi požehnané obdobie v tento vianočný čas. Uveril totižto tomu, že darčeky prichádzajú so stromčekom – žiadny Ježiško, anjeli, či rodičia, ale stromček! Kamkoľvek prišiel na návštevu a uvidel stIMG_0979.jpgromček, našiel nejakého dospelého a položil veľmi základnú otázku, ktorá mala vlastne hodnotu ich rozvíjajúceho vzťahu, či sa teda prehĺbi, alebo skončí: “Máš pre mňa darček?” – poukazujúc na stromček. Predstav si, že všade sa vždy nejaký našiel a tak Dávid pochopil, že darčeky naozaj nosí stromček.

Je druhý deň nového roku a tak premýšľam, čo všetko sa udialo počas toho predošlého…a tak menšia rekapitulácia zážitkov z minuloročných blogov

 • úplný začiatok (v januári) 2016 sme boli v Prahe s Iv a Katkou a bolo to super, citujem: “Z Prahy si najviac pamätám, ako nám Katka začala hovoriť o Pražskom Orloji a ukazovala na dve veže a nadšene rozprávala o apoštoloch. Nechcela som sa hádať, ale hovorila som jej že Orloj je za nami, že to sú tie hodiny. No nič, pozerali sme sa na Katkin Orloj a čakali na apoštolov, ktorí sa objavili na tom pražskom za našim chrbtom.”
 • vo februári som zistila, že s Ježišom sa môžeš mať aj úplne na figu: “Ako keď sa ma Lenka zo Soblahova spýtala, že ako sa mám s Ježišom a ja som jej povedala, že sa s Ježišom teraz nebavím. A ona spravila to, čo pravý priateľ spraví – zmenila tému. Lebo veď máme právo mlčať, hnevať sa, plakať, radovať sa, smiať sa, milovať – veď inak by nebolo možné hovoriť o vzťahu. Inak by to celé bolo len o nejakom bábkarstve, kde Boh, Ježiš, alebo ktokoľvek iný hýbe šnúrkou a Vy na základe toho otvárate ústa, či už pri chválach, alebo počas rozhovorov… nie. Boh nie je bábkar. Boh je Boh. Je to milujúci Otec, ktorý nám dáva slobodnú vôľu fungovať vo vzťahu s Ním v takej blízkosti a miere ako si sami navrhneme, zvolíme. Vzťah je vždy o dvoch. Naozaj vždy.”
 • v marci môj vzťah so Speedym Prdkom zoficiálnej, lebo dostal meno: “No a tak po dlhšom zvažovaní a dlhšej ceste cez kopcovitú Homolku som rozhodla. Speedy nie je Ronec. Veď je predsa z druhej ruky. Nemusí byť nositeľom nášho priezviska. Speedy je Prdko.”
 • v apríli sa rozšírili moje znalosti v oblasti pipušiek vďaka Milke: “A počas semináru na Duchonke som vďaka nej pochopila, že sliepky sú schopné vzťahov a znášať menej vajíčok v prípade, že ich panička nie je doma. Vďaka Bohu, Milka je doma a pipušky znášajú opäť nadbytok vajíčok! Lenka, ktorej sestra študuje veterinu nám prezradila, že pipušky môžu znášať veľa vajíčok aj bez pomoci kohútika. Ale keď tak nad tým premýšľam, tak radšej nenapíšem, aký návod sme (za pomoci prstov) od nej dostali. Ale ak budem mať niekedy pipušky, tak výlučne s kohútikom!”
 • v máji Sýkorka kúpila nové auto, tak Speedy občas šiel do úzadia, lebo ma zviezla ona: “No a keď sme pri tých autách, aj Sykórka z Teplej (áno Evi – prvykrát Ťa oficiálne, konečne spomínam vo svojom blogu!) má nové auto. Je úplne zelené. Ale tak pekne zelené. Tak svetlo-kriklavo zelené. Alebo neviem ako inak nazvať tú farbu, ktorú má. No proste tak žiari, že všetci naňho serú. No vážne. Sorry za výraz. Ale umývala som mu okná a kým som ich umyla, tak som mohla začať odznovu. Ale už má aj meno! Mená sú podľa veľmi dôležité. Vytvárajú vzťahy. Putá. Také, že máš pocit, že si si to auto skrotila. A tak sa volá Žabiak H/Fučo. Lebo Speedy občas do kopca prdká a má zopár chýb, ale tento Žabiak skutočne hučí-fučí.”
 • v júni som už mohla Evke vysvetlovať, ako to s tým Hučom vlastne chodí: “Ako správny šofér to chcela zvaliť na smrad zvonku, tak plná sebavedomia chcela stlačiť to tlačítko, ktoré spôsobuje, že vzduch zvonku neprichádza do vnútra auta. Chcela. Namiesto toho stlačila rozmrazovanie zadného okna a šli sme ďalej. Potom som jej začala vysvetlovať na čo vlastne to rozmrazovanie zadného okna slúži a vonku bolo dosť teplo a že chcela stlačiť asi niečo iné, na čo mi nakoniec povedala, že však jej to minule fungovalo a smrad zvonku jej vďaka tomu tlačítku do vnútra neprešil.”
 • v júli sme už s Pep dojili kravy v Nórsku a tak sme sa aj napríklad otitulovali: “KRtl. Koštová a Hvl. Roncová. Ja som Pepke navrhovala iba Rtl., ale mala obavy, že by si ju ľudia plietli s nemeckou televíznou stanicou. A tak preto KRtl. = kravská riťologička. Keby ste videli ako kravám hľadí na zadky, jednoducho vie, aké hovno z nich vypadne. Rukou vie napodobniť každý pohyb ich chvosta, či sa naťahujú, plieskajú do mňa, idú čúrať, či kakať…proste to má pod palcom, tú oblasť kravského tela. Ja som chcela byť Hnl. Ale bála som sa, že by si ma ľudia plietli s hokejovou národnou ligou. A tak teda Hvl = hovnologička.”
 • naše nohy sa v Nórsku stali vodeodoľné: “Lebo vždy keď nás farmár presvedčil o tom, že bude sucho v lese a určite nemáme ísť v gumákoch, lebo naše nohy potrebujú dýchať, tak sme skončili po členky v bažinách. Myslím, že moje nohy sa po týchto zážitkoch naučili dýchať i pod vodou!”
 • v septembri som už bola doma a začala zažívať ako Dávid plače moč: No jeho plač sa len stupňoval. Hlavne množstvo sĺz a hlasitosť: “Ivi ale ja muším. Ja plačem moč.”Nakoľko to bolo pre mňa prvýkrát, čo som ho počula hovoriť o tom, že plače moč, tak sa mi chcelo strašne smiať. Ale je samozrejmé, že som sa smiať nezačala, lebo ja detský plač beriem naozaj vážne.”
 • v októbri mi konečne pribudol titul pred menom:  “MY GOD REIGNS and that’s why I have WON🙂 (predĺžená verzia môjho podpisu Mgr. Iwon – Môj Boh vládne a to je to prečo víťazím…)
 • no najdôležitejšia októbrová skutočnosť – Emmka Roncová! moja 6.neter prišla na tento svet.ako-vycvicit
 • v novembri narástla Dadova vášeň po dinosauroch a drakoch:Dado objavil novú fintu. Ako hovorí Pepa – Fintu Fň! Začal veľkých ľudí = dospelákov lákať do iných miestností na dinosaura. “Na chodbe je dinosaurus. Choď pozrieť.”A opakuje to, dokola, kým sa daná osoba nejde pozrieť. A keď už sa teda odhodlá ísť, tak on sa vyberie opačným smerom – do kuchyne – a ide si tajne nájsť nejakú čokoľádu, či cukrík.”
 • december bol celkom oslavný, lebo deti pravidelne pili – detské šampanské: “Takže predpokladám, že Esterka je buď presolená, alebo Collateral_Beauty_poster 2.pngnapitá…”

Bolo toho proste veľa. Určite sa mnoho minuloročných vecí toh
to roku zopakuje, bude podobných, alebo úplne iných. Ale už teraz viem o niečom, čo sa stihlo stať tento i minulý rok – bola som v kine. 30.decembra i 1.januára na ten istý film, v tom istom kine, no s inými ľuďmi. A preto chcem povzbudiť aj Teba – Collateral beauty je film, ktorému som neodolala a rozhodla sa vidieť ho znovu. Ani neviem, čo k nemu napísať. Film, ktorý je o láske, smrti a čase a ktorý Ťa jednoducho prinúti hľadať a vidieť skrytú krásu všade. Názov preložili ako “Druhá šanca” – ale vieš čo, mne sa veľmi páči slovo collateral, ktoré možno preložiť ako niečo súbežné, paralelné… a tak si to predstavujem ako krásu, ktorá jednoducho prichádza vo všetkom a je obsiahnuta vo všetkom a my ju jednoducho môžeme nájsť.

Neviem, či rozumieš. Ale keby som mala písať blog o minulom roku, tak by som ho vedela možno aj dosť negatívne zaklincovať a beznádejne prehlásiť, že dúfam, že už nikdy nebude taký istý, … alebo sa rozhodnúť pozrieť naspať a vidieť tú krásu, ktorá bola v tom všetkom zahrnutá.

Hlavný hrdina tam čelí Času, Smrti i Láske – nechcem Ti prezrádzať dej – toto je možné spozorovať aj z traileru… ale tak som premýšľala, komu, alebo čomu by som čelila ja …Hnevu, Zármutku a Nádeji?! Asi. Vlastne neviem. Ale myslím, že objaviť tú krásu, ktorá je ukrytá vo všetkom a v každom je zložitý proces.

Vlastne o tom môžem napísať až neskôr – keď si ten film väčšina z Vás pozrie, aby som nemala pocit, že som Vám ho svojim blogom pokazila…

No i tak – skús nájsť tú skrytú/vnútornú/paralelnú krásu v aj v tom ťažkom a boľavom, čo sa Ti udialo – som si istá, že existuje. Vo filme bola zopakovaná veta: “Just make sure you notice collateral beauty…” – uisti sa, že si povšimneš tú súbežnú krásu – nech už je to čokoľvek…

Myslím, že to chce veľa milosti a taktiež veľa sebalásky…ale bolo niekedy niečo nemožné pre nášho Boha?!

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.