Z bodu nula nahor.

Od apríla som zamestnaná. Teda, vlastne som už dlhšie. Lebo však píšem pre Cestaplus predsa: http://www.cestaplus.sk/stoosemdesiatstupnov/.

Tak lepšie povedané, od apríla dostávam za svoje tlmočenie, hranie, spievanie, modlenie sa a všetko to ostatné, peniaze. Najviac na tom celom sa mi páči to množstvo ľudí, ktorých spoznávam na týchto mojich potulkách Slovenskom.

Mám za sebou prvé tri týždne. A mohla by som písať naozaj strašne veľa príbehov ľudí, ktorých som stretla. Nie tie tajné, ktoré sa dozvedám pri osobných rozhovoroch, tlmočení, či modlitbách – na tie mám takú špeciálnu komôrku v hlave s názvom “Nepamätať si” a tak zabúdam. Mám na mysli tie príbehy, ktoré sa dozvedáte pri pive, či kávičke s ľuďmi, ktorými si sedíte a všetko to sa snažíte vložiť do druhej komôrky s názvom “Zapamätať si”, akurát že aj tak väčšinou zabudnem aj to.

Tak napríklad pani Milka – chová pipušky. A počas semináru na Duchonke som vďaka nej pochopila, že sliepky sú schopné vzťahov a znášať menej vajíčok v prípade, že ich panička nie je doma. Vďaka Bohu, Milka je doma a pipušky znášajú opäť nadbytok vajíčok! Lenka, ktorej sestra študuje veterinu nám prezradila, že pipušky môžu znášať veľa vajíčok aj bez pomoci kohútika. Ale keď tak nad tým premýšľam, tak radšej nenapíšem, aký návod sme (za pomoci prstov) od nej dostali. Ale ak budem mať niekedy pipušky, tak výlučne s kohútikom! Už poznám aj ľudí, ktorí majú vlastné pohrebníctvo. Postupne vďaka týmto seminárom budem zabezpečená po každej stránke.

IMG_1781.jpgPremýšľam, čo ďalej. Ak bývate niekde v okolí Oravy, tak Vám odporúčam kaderníčku Janku z Námestova. Nie je veľmi na mená, ale celkom jej ide dávanie ľudí dokopy. Akurát, že to nedotiahne dokonca. A tak viem, že Dominik má 28 a je slobodný a to je všetko. Janka nemá vodičák, ale skoro šoférovala môjho Speedyho Prdka. Ľudia tam ešte nešoférovali automat. Tak som im povedala, že za desať eur si môžu spraviť koliečko okolo domu na mojom. Súhlasili. A Janke, ktorá vodičák nemá by som dala za 20.  Tiež súhlasila. Akurát, že nebolo času. Tak som si až tak nezarobila. Ale obchodovanie mi ide!

A od včera som doma. Tak mi už chodili požiadavky na blog, len som sa vždy vyhovorila na to, že nie som doma. Ale už som, tak píšem.

IMG_1780.jpgS neterami som bola v kine. Videli sme film Zootropolis. Myslím, že nákup sladkostí, slaností a vôd ma vyšlo viac než samotné lístky. Aj im ide to obchodovanie!

Samozrejme, mojim hrdinom sa sa stal leňochod Flash! Prvýkrát v živote som si pripadala celkom rýchla. Inak, viete ako sa volá trojhrbá ťava?! Tehotná! 🙂 A podobné veci. Určite si to pozrite, ak budete mať čas ísť do kina.

A inak Ľubka má dnes 50! Ak ju poznáte, povedzte jej všetko naj.

Tí, ktorí nečítate Bibliu – ono tam sú celkom zaujímavé veci popísané občas. Tak napríklad: “Za pásom budeš nosiť lopatku a keď si budeš chcieť čupnúť, vyhrabeš jamku; a keď zas vstaneš, vyhrabanou zemou prikryješ svoj výkal.” Dt 23:13. Normálne, že návod na kakanie!

No a takéto veci ja riešim, keď som zrovna teda neni na tom seminári. Volám to “psychohygiena”, aspoň tak nás to naučili volať.

Viete, lebo byť neustále v nastavení počúvania niekedy naozaj krutých rodinných udalostí a spomienok z detstva nie je úplne jednoduché. Počúvam o bolesti, smútku, zármutku, strate, závislostiach, depresiách, poruchách osobnosti, liekoch, terapiách, zraneniach, znásilneniach,…vlastne ani neviem, ako to tí terapeuti dávajú niekedy. Lebo ja vlastne nič nerobím, neradím, nesnažím sa z vlastných síl riešiť nevyriešiteľné a robiť nemožné. Lebo však asi by som sa zbláznila. Ale uvedomujem si jedno uprostred toho celého – že aj keby som ani len prstom nepohla, tak Boh bude za tých ľudí bojovať. A urobí kamene, aby ich objímali a vymilovávali z toho všetkého v čom sú.

Lebo viete, stretnúť za mesiac stovky ľudí a prísť s nimi do kontaktu, či už len trochu alebo úplne veľa – tak v tom celom som len taký obyčajný pozorovateľ. Lebo to všetko Boh. Ja nedokážem uzdraviť zlomené srdce, ani dať návod na zabudnutie. Jednoducho neviem. Toto ide všetko mimo mňa. Boh je ten, ktorý pozná svoje deti. Vie, čo potrebujú počuť, čo potrebujú zažiť, aby bola znovu obnovená ich dôvera a dali novú šancu (i Bohu samotnému) a dovolili nádeji, aby v nich znovu ožila.

Skutočne – ak si viete spraviť päť dní voľno, tak niekedy to príďte skúsiť na vlastnej koži, že čo sa vlastne deje, keď Boh operuje Tvoje srdce.

Lebo keď tam tak som a pozorujem, ľudí malých a veľkých, chudých i nie chudých, modelky a modelov a takých, ktorí sa tým nestarostia alebo starostia sa úplne najviac a každý v inom veku…tak si vždy uvedomím, že to naše porovnávanie sa o tom, že kto dokáže viac a komu bolo danej viac krásy a komu zase rozumu je úplneIMG_1801.jpg, ale úplne bezvýznamné. Môžem byť úplne obyčajný priemer aj v kráse aj v chytrosti, ale ak toto na sebe ani v tom priemere nevidím a neprijímam, tak som na bode nula. A tak aj tí krásni a snažiaci sa, hnajúci sa za výkonom, ak nevidia, že ako veľa už dosiahli a slepo bežia za viac, tak tiež sú niekde pri nule.

Liezli sme po tých lanových srandách. A niektorí sme za minútku prešli všetko (nemenovaná 55ročná Janka Jaššová – máš moje uznanie). A iným to trvalo a ani to nedokončili. Napríklad ja. Ani neviem, či by som to dokončila, keby bol na to čas. Lebo už som musela tlmočiť ísť. Ale tak či tak, svoj bod nula som prekonala už len tým, že som sa do toho navliekla.

Naozaj to všetko je niekde úplne inde. Boh hovorí, že sme veľmi dobrí. A Robert, ktorého tlmočím na seminároch hovorí, že ak si myslíme o sebe niečo iné, tak jednoducho nesúhlasíme s Bohom. A áno, ja nesúhlasim s Bohom asi tak trikrát za deň. Lebo Jeho myšlienky a moje myšlienky – to je niekedy na zasmiatie.

Ale vieš čo, On to nevzdáva. Každý jeden deň sa skláňa k Tvojmu bodu a pozdvihuje Ťa do toho, že si aj dnes veľmi dobrý. Či už s tým súhlasíš alebo nie, takto to jednoducho je.

Ja viem, že sme nehodní, hriešni, malí a slabí. Sme neschopní a bojíme sa najmenej raz za deň. Ale On to vie tiež. Jemu ide o vzťah, nie o Tvoj výkon alebo snaženie sa. On je Boh milujúci, odpúšťajúci, vášnivo milujúci – Teba. Práve teraz!

Tak Mu dovoľ, aby Ťa z Tvojho bodu nula aj dnes pozdvihol smerom hore! 🙂

 

3 thoughts on “Z bodu nula nahor.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.