Nebo naruby.

To je zvláštne. Že celé toto blogovanie je populárne len do chvíle, kedy sa rozhodujete robiť ho populárnym. A to sa dá jednoducho iba tak, že píšete. A tak píšem, aby tí čo ma radi čítajú mi viac nekládli otázku, kedy niečo napíšem. Teraz.

Predtým, ako si prečítaš, čo bude ďalej – tu je malá výzva dôvery v môj talent alebo aspoň v tento blog. Skopíruj si hneď teraz link na tento blog a daj ho zdielať na FB – alebo ho pošli aspoň jednému zo svojich priateľov cez mail…proste ho odporuč, ale sprav to bez toho, aby si si ho najskôr prečítal. Je to vôbec možné?! Hovoriť o niečom veľmi dobrom a odporúčať niečo na základe možno dobrého nadpisu, ktorý teraz vôbec netuším… jednoducho veriť, že to bude dobré?! K tomu sa vrátim neskôr…

S Kami sme si stiahli do mobilu novú aplikáciu. Volá sa msqrd – veľmi obohajúci názov, ako celá aplikácia. Ale skrýva v sebe niečo úplne perfišné – dovoľuje Vám vyzerať ako niekto iný, alebo v momente zostarnúť, či dokonca byť niekým iným. Napríklad Dávid – akoby Einsteinovi z oka vypadol, no nie?! Veľmi sa tešil zo sIMG_1341vojich fúzov a hustejšieho obočia.

Ester nikdy nechce ísť domov, keď je so mnou u mňa. A Ester nikdy nechce, aby som šla domov ja, keď som s ňou u nej ja. Je proste taká. Vždy sa musím vypariť, aby neplakala. Alebo objaviť nejakú prešpekulovanú výhovorku o tom, prečo už idem a prečo tam kde idem nemôžu malé deti. Lebo to sa ma vždy opýta – či tam, kde idem, môžu aj malé detičkIMG_1310y. Tak musím povedať, že nie a musím vždy povedať prečo nie. Lebo keby nepoviem prečo nie, tak tam pôjde so mnou. Alebo začne plakať. Aj dnes tu bola. A nechcela ísť domov. Keď už musí, tak sú jej rodičia vždy tí najhorší. Lebo ona by chcela ostať ešte chvíľku. Iba chvíľku. Iba chvíľočku. Ale oni ju už obúvajú. A jej už ovísa dolná pera a mení sa celý výraz tváre. (Na fotke je vidieť jeden z tých momentov, kedy má ísť domov. V ruke drží narúžovanú kumbu ušatú.) Lebo nechce ísť. Dnes v tom svojom smútku, či zlosti zahlásila svojmu tatovi Mirovi: “Ja už pri Tebe nebudem spať, aby si vedel.” Akoby ho tým chcela potrestať. Jednak už dávno spí vo svojej posteli a tak či tak si myslím, že by ho to viac potešilo ako potrestalo. Ale povedala to úplne vážne.

Lebo deti všetko myslia vážne. Dnes si Dávid dal do misky kečup a jehol ho lyžičkou. Potom si bol ešte pre duplu. Akože, viem, že my ako ľudia máme všelijaké chute. Ale jesť samotný kečup? Asi som ešte nedospela do toho štádia byť ako dieťa.

Lebo byť ako dieťa znamená byť po uši, vo vlasoch a úplne všade od úplne čohokoľvek a stále vedieť prehlásiť, že je dobré oslavovať Boha. 

David. Worshipper.

A video posted by @iwonr on

 

Lebo niekedy mám pocit, že vo všetkej svojej snahe byť dobrými, dokonalými, poslušnými, čistými a snažiacimi sa stále o viac a viac a viac sa úplne vyhýbame tej jednoduchosti, do ktorej sme boli pozvaní.

Už len tú slohu: “Si dokonalá láska, dokonale svätý, dokonale nádherný ku nám.” som si povedala, že budem spievať, kým sa nestane pravdou môjho srdca. Lebo veľakrát vôbec nie je. Ach, hlavne posledné mesiace som mala niekedy pocit, že je celé nebo z môjho zmýšľania a nedôvery naruby.

Lebo občas sa Vám naozaj stane, že sa objavíte niekde ďaleko na púšti uprostred ničoho, ste plní bolesti, spomienok, sĺz a snažíte sa počas toho celého pochopiť Božiu dobrotu vo Vašom živote, keď máte pocit, že všetci anjeli i svätí jednoducho zaspali.

Viete v čom spočíva tá detská jednoduchosť?! Že všetko pomenujete tak, ako to vnímate. Možno nehovoríte skutočnosti – ako Esterka, ktorá už nebude spať pri tatintovi, hoci to už dávno nie je pravda. Alebo jednoducho sa Vám nedostáva, čo ste veľmi túžili mať a tak sa nadurdíte, hodíte o zem, rozplačete, alebo kopnete si do toho, kto Vás hnevá. Ako keď sa ma Lenka zo Soblahova spýtala, že ako sa mám s Ježišom a ja som jej povedala, že sa s Ježišom teraz nebavím. A ona spravila to, čo pravý priateľ spraví – zmenila tému. Lebo veď máme právo mlčať, hnevať sa, plakať, radovať sa, smiať sa, milovať – veď inak by nebolo možné hovoriť o vzťahu. Inak by to celé bolo len o nejakom bábkarstve, kde Boh, Ježiš, alebo ktokoľvek iný hýbe šnúrkou a Vy na základe toho otvárate ústa, či už pri chválach, alebo počas rozhovorov… nie. Boh nie je bábkar. Boh je Boh. Je to milujúci Otec, ktorý nám dáva slobodnú vôľu fungovať vo vzťahu s Ním v takej blízkosti a miere ako si sami navrhneme, zvolíme. Vzťah je vždy o dvoch. Naozaj vždy.

IMG_1346Ak máte potrebu vyfarbiť svoj svet inými farbami ako ste boli zvyknutí, lebo sa tak malo, tak to spravte. No a čo keď ľudia budú tvrdiť, že sa to nerobí, nehodí, alebo nepatrí. No a čo, keď tým úplne zmeníte to, kým ste boli doteraz. Lebo ak to doteraz bolo na základe očakávania tých druhých, tak ste to neboli Vy, ale niekto iný. Niekto vyformovaný, pretvorený podľa predstáv niekoho iného.

Ale Ty to takto nemusíš mať. Môžeš si dovoliť zavrieť oči a znovu sa rozsnívať. To je úplne jedno o čom. A nepremýšľaj nad tým, či sa to podarí, alebo nie. Len snívaj. Lebo Tvoje srdce to naplní obrovskou nádejou. A v nádeji sa nám všetko darí inak, tak lepšie ako keď sme v beznádeji. To myslím vážne. V beznádeji robíme veci, ktoré nás privádzajú ešte do väčšieho zúfalstva, lebo sme presvedčení o tom, že naše sny zomreli.

Lebo v beznádeji sme presvedčení o tom, že sme niekým, kto nemá právo dostať nIMG_1380 (1)ové šance, nové sny, či vôbec po niečom túžiť. V takomto prípade Vám odporúčam priateľov. Priateľa, či už jedného, alebo stovky. Ale nech je to niekto, kto na Vás nezabudne ani počas Vášho snaženia sa zabudnúť na úplne každého a všetko. Niekoho, kto Vám pripomenie Vaše snívanie a to, že veci nemožné sú jednoducho úplne možné.  Majte priateľov, ktorí Vám nakreslia Vaše sny, ako mne celý týždeň kreslila všetko možné Ľubka. Alebo, ktorí Vám o nich budú rozprávať. A ak ste úplne vo svojich snoch vyhoreli, dovoľte si snívať nové s niekým.

12736320_10153835234858444_1646664374_nViete, priatelia sú potrební. Úplne stále. Nie všetci sme mali to šťastie, že sme sa narodili dve naraz ako moje kamošky dvojičky Iv a Borka a nie všetci sme mali možnosť si také dôverné priateľstvo budovať od momentu počatia. Ale od októbra som s nimi stihla už celkom dosť 🙂 teda, s jednou virtuálne a druhou face-to-face. Ale ešte teraz keď si predstavím, ako som medzi nimi sedela na posteli a zistila, že však sú úplne rovnaké – jemine, však to je aký dar, keď to uchopíte 🙂 mne sa to totiž nikdy predtým nestalo, aby som poznala takých dvoch rovnako vyzerajúcich ľudí. Ja sa z toho naozaj teším. Asi u mňa začína ta jednoduchosť dieťaťa.

A je teda dobré oslavovať Boha vo všetkom a stále?! Asi Vám nedám lepšiu odpoveď ako – áno. Neviem, kedy a kde sa mi to stalo. Ale raz za stalo, že sa mi v mojom srdci zapečatilo, že Boh je dobrý a nik a nič to nikdy nezmení… a tak aj uprostred púšti a smútkov viem, že tam niekde je, priamo uprostred mňa, že prebýva vo mne a že je večne dobrý. Večne dobrý a večne milujúci. Inak to nevysvetlím. Hej, možno väčšinu času môjho kráčania s Bohom je celé nebo hore nohami. Ale keď si vezmem chvíle, keď strážim netere, či Dávida a odchádzajú, tak nič nie je v dome tak ako predtým. Takto nejak si to predstavujem s tým nebom. Boh sa raduje z môjho každého lozenia, kroku, smiechu a to že pri tom občas narobím až taký bordel… no, veď stáva sa.

Dovoľ si byť ozajstným. Boh miluje svoje deti. Oveľa viac ako my tie svoje. Lebo je Láska. On ako Láska nie je schopný všetkého toho zlého, čoho sme schopní my. On je schopný bezpodmiečného milovania. A tak môžme byť úplne stratení, úplne bezmocní, úplne naštvaní a pritom všetkom stále milovaní. Naozaj.

A ešte jedno – buďte k sebe láskaví. Nemyslím k sebe navzájom  – síce aj to je super. Ale myslím buď dobrý sám k sebe. Si toho hodný. Ak si myslíš, že nie si, napíš mi prečo a ja Ti poviem, prečo áno.

A vlastne – ste radi, že ste zdieľali?

 

One thought on “Nebo naruby.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.