Snívať svoje sny.

IMG_0665Dávid mal vystúpenie! Účinkoval v Cirkuse Paciento, ktorý bol na Detskej onkológii v Bratislave v piatok o druhej. Nie, nebol slniečko. Bol levom aj so svojou Mami (tak volá moju sestru). Cez týždeň za nim chodili do nemocnice a naučili ho hádzať loptu cez obruč, vyčarovať v hrnci myš a hrať na takých dutých farebných veciach.

Vždy keď má Dávidko zlé výsledky, tak musí ostať v nemocnici, tentokrát na celý týždeň. Ale vďaka Bohu, už sú doma.

Neviem, či ste niekedy zažili tých doktorov s červenými nosmi, ale skláňam pred nimi klobúk. Nie kvôli tomu, že som sa za jedného z nich počas jedného poobedia na onkológii vydala a ani preto, že mi vždy skrze romantické piesne vyznávajú lásku, hoci to veľmi poteší…ale jednoducho pre to, čo robia.  Strašne sú šiši. Mne stačí päť minút v ich prítomnosti a celé moje vnútro sa akoby pretransformuje na radosť. Keby ich počúvate, alebo pozeráte na nich, tak si hovoríte, že vôbec nerozmýšľajú, že robia totálne hlúposti, nevedia o čom rozprávajú,… a presne to sa mi na nich páči – že vedia. Že rozumejú bolesti, smútku, strate, beznádeji a tomu všetkému sa postavia tvárou-v-tvár a neľutujú, neprosia, nepýtajú sa zbytočné otázky, ale namiesto toho švihnutím čarovného prútika ťuknú do kúzelníckeho klobúka a nič sa nestane. Tak to skúsia znovu a znovu nič. Hoci kúzliť vedia. Ale zrazu sa ocitáte na mieste, kedy klaunov potrebujete potešiť a hovoríte im, že to nevadí. A potom zrazu všetko funguje…a vy sa smejete a uvedomíte si, že celé to ich kúzlenie, či robenie trikov im ide na výbornú, ale nie je ich prioritou. Ich prioritou je potešiť srdce, pohľadiť dušu. A fakt im to ide. IMG_0674Dávid? Stačí keď vstúpi do dverí doktorka (neviem teraz jej klaunské meno) a už kričí “Teta”…asi ju má naozaj rád. Tuto sa o nich dočítate viac: http://cervenynos.sk

Podľa mňa to je superské hľadieť na svet takto inak. Asi v tom vôbec nie sú ružové okuliare, ani skreslené vnímanie toho naokolo nás. Teda, asi určite nie. Myslím, že takto nejak by to malo byť. Lebo veď čo iné, ak nie radosť Pánova môže byť našou silou v časoch krásnych i menej krásnych.

A potom narazím na takúto pieseň na YouTube, ktorá je viacmenej o tom, že či si je Boh toho vedomý, že Ho necítime vo svojom srdci, či to láme Jeho srdce, že slepí nevidia,  alebo deti hladujú, alebo…

IMG_0677A chcem Vám iba povedať, že – áno. Má zlomené srdce z toho všetkého, čo sa udialo a nemalo sa. Na Facebooku som videla taký obrázok, asi karikatúru, kde Ježiš sedel s nejakým človekom a ten sa Ho pýtal, že prečo to všetko dovolil, všetky tie zlé veci a to naokolo, či Ho to baví. A Ježiš mu povedal: “To je zaujímavé, že sa ma na to pýtaš. Zrovna som sa Ťa chcel spýtať to isté.”  A mňa to precitlo. A dnes som poslala smsku svojej kamoške a keď mi napísala, že sa jej to doktlo, tak som to posielala ďalej a ďalej a ďalej…aj mužom. Trošku som to pomenila samozrejme. Ale takto znela: “Veľmi to nesúvisí s kontextom v Biblii a je to trochu viac preparafrázovné… ale veľmi sa ma toto dotklo: “Prečo sa Ty, dcéra Kráľa kráľov, budíš každé ráno v strachu?” 2 Sam 13:4 Kráľ kráľov je Tvoj Otec, už sa viac nemusíš báť. ”

Myslím, že sa nenašla osoba, ktorá by mi napísala, že to nie je pre ňu. Mnohí z nás sa každé ráno budíme v strachu z toho, ako pôjde náš život ďalej. Napriek tomu, že sme Synovia a Dcéri Kráľa kráľov. Napriek tomu, že neexistuje vyššia moc, väčšia svätosť, či niekto kto by bol na vyššej priečke ako Boh, tak my sa bojíme. Neustále sa bojíme. Toho, kde budeme bývať, či budeme mať dostatok, či už v našej chladničke alebo osobnom živote, či si nájdeme zamestnanie, dokončíme školu, vydáme sa, či oženíme sa, atď…nikdy nekončiaci zoznam ľudských strachov.

Myslím, že to je v Betheli (v takom americkom zbore), kde povedali, že v momente, keď si prestal snívať, tak si začal zomierať. Ak nemáme sny, tak za čím vlastne kráčame? Akým smerom sa vyberieme, pokiaľ nevidíme svoju cieľovú destináciu? Neviem, naozaj neviem.

Začni snívať. Vybojuj si svoje sny naspäť. Či to je sen o tom, že raz budeš mať opäť psa bez nosa (ako som ja mala svojho mopsa Charlieho), alebo chceš mať vlastný dom, alebo si túžiš kúpiť kravu a predávať mlieko, alebo sa chceš naučiť hrať na gitare, alebo vedieť aspoň päť cudzích jazykov, alebo chceš nájsť svoju pravú lásku, alebo byť nájdenou…nezáleží na tom, aký veľký, či malý Tvoj sen bol. Chcem Ti povedať, že ak raz bol v Tvojom srdci, tak tam nebol náhodou. A Ty si hodný a Ty si hodná plniť si sny. Nech sú akékoľvek.

A viem, že to niekedy bolí. Že mať tajne vysnívané ho chlapca dlhé roky bez toho, aby o tom vedel, lebo muži sú tí, čo robia prvé kroky predsa…alebo nevedieť ako dievčaťu vyznať lásku, alebo stratiť niekoho, kto dával zmysel Tvojmu životu, alebo ťažko ochorieť a nevidieť budúcnosť a to, ako to bude pokračovať…strachov a sklamaní je viac než sa dá uniesť – pokiaľ ich nesieme osamote.  Ale my sme vôbec neboli stvorení pre samotu. V skutočnosti tak nejak si predstavujem peklo – miesto úplnej samoty. My sme boli stvorení jeden pre druhého. Aby sme mali spoločenstvo. Aby sme sa navzájom milovali. Navzájom si pomáhali. Usmievali sa kvôli radosti a plakali spolu, keď to nie je jednoduché…spoločne.

A veľa vecí ani mňa nebaví a nerozumiem prečo tak musia byť. Veľa vecí akoby nemalo zmysel. Teraz si prajem, aby som s tatom mohla pozerať tie jeho romantické filmy tipu Rosamunde-Pilcher… ale aj samotné pozeranie telky stratilo zmysel, ak ju mám každý večer pozerať sama. Alebo variť pre seba. Som tu mala kamošov z Ameriky a povedali mi, že s prázdnejšou chladničkou sa nikdy nestretli. A ja som im na to povedala, že zrovna dnes som bola kvôli nim nakúpiť. Takže bola plnšia než obvykle. Naozaj sme boli stvorení pre niekoho… niekedy je super byť sám, ale nenechaj sa pohltiť osamelosťou.

Tak čo, ideme snívať o nových a lepších veciach? Prebudíme tie staré a spiace sny?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.